تبلیغات

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

ایران اسلامی (عمومی) - سه رأس مثلث سلامت

آمار دقیقی برای شیوع بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش وجود ندارد اما بعضی از مطالعات كنترل‌نشده نشان داده است كه حدود 40 درصد افراد از عارضه‌ها و ناراحتی‌های گاه و بی‌گاه گوارشی شكایت می‌كنند كه معمولاً یك مرتبه یا بیشتر در هفته اتفاق می‌افتد. به‌طور كلی شایع‌ترین این شكایت‌ها به دو گروه اصلی ناراحتی‌های دستگاه گوارش فوقانی و ناراحتی‌های دستگاه گوارش تحتانی تقسیم می‌شود. در میان گروه بیماری‌های دستگاه گوارش فوقانی دو عارضه ریفلاكس و سوءهاضمه از شایع‌ترین بیماری‌ها به حساب می‌آید. ریفلاكس ناشی از برگشت اسید، صفرا یا به ندرت موادغذایی از معده به مری است. در حالت عادی دریچه عملكردی اسپنكتر تحتانی مری كه ناشی از زاویه محل اتصال مری به معده و فشار عضله دیافراگم است از برگشت محتویات معده به مری جلوگیری می‌كند. در بیمارانی كه به عارضه ریفلاكس مبتلا هستند، به دلایل متعدد بعضی اوقات ناشناخته كه مهم‌ترین آنها افزایش دفعات شل شدن موقت این دریچه است، اسید، صفرا یا به ندرت موادغذایی از معده به مری وارد می‌شود، در این حالت فرد دچار سوزش سردل، درد قفسه سینه، تهوع و یا علائم دیگر خواهد شد. علاوه بر این، مطالعات كنترل نشده نشان می‌دهد حدود 40 درصد افراد نیز از ریفلاكس‌های آزاردهنده شكایت می‌كنند.
معمولاً در افراد چاق، پرخور و آنهایی كه از رژیم غذایی حاوی مواد محرك، چرب، قهوه، نسكافه و اغلب از سیگار و یا الكل استفاده می‌كنند، نشانه‌های ریفلاكس و وجود این عارضه بیشتر دیده می‌شود. در حالت كلی رژیم غذایی مناسب، در بسیاری موارد، به كنترل علائم این عارضه منجر خواهد شد و در بعضی بیماران انجام آندوسكوپی و آن دسته از بیمارانی كه به رژیم غذایی مناسب پاسخ مثبت نمی‌دهند استفاده از دارودرمانی توصیه می‌شود.
دومین گروه مشكلات مربوط به دستگاه گوارش فوقانی سوءهاضمه است. مجموعه ای از علائم مثل درد، نفخ، سیری زودرس، تهوع و یا احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شكم از علائم مربوط به این عارضه هستند همچنین بسته به علائم غالب به گروه‌های سوءهاضمه با زخم، سوءهاضمه بدون زخم و سوءهاضمه همراه با اختلال حركتی معده تقسیم می‌شوند و در اكثر بیمارانی كه به سوءهاضمه مبتلا هستند، در صورت انجام آندوسكوپی، وجود زخم یا ضایعه دیگری گزارش نمی‌شود.
باید توجه داشت در بعضی بیماران رژیم غذایی یا مصرف بعضی داروها، به سوءهاضمه منجر خواهد شد و اگر پزشك در شرح حال، متوجه این واكنش شود، با تغییر میزان یا حذف دارو، این امكان وجود دارد كه عارضه سوءهاضمه كنترل شود. البته در آن دسته از افرادی كه به نسبت به موادغذایی خاصی سوءهاضمه دارند تغییر رژیم غذایی نیز مفید واقع می‌شود و در صورتی كه رژیم غذایی مناسب در بهبود بیمار مؤثر نباشد، دارودرمانی آغاز می‌شود. هر دو گروه شایع بیماری‌های دستگاه گوارش فوقانی با زندگی شهری، كم‌تحركی، رژیم غذایی نامناسب، استرس، مصرف سیگار و الكل و بعضی از داروها مرتبط است، به نظر می‌رسد تغییر شیوه عادت‌های زندگی در كنترل این بیماری‌ها مؤثر باشد. شایع‌ترین بیماری درخصوص دستگاه گوارش تحتانی، عارضه سندرم روده تحریك‌پذیر یا IBS است. سندرم روده تحریك‌پذیر شامل علائمی از جمله اسهال و یبوست متناوب، احساس دفع ناكامل مدفوع، درد شكم كه با دفع مدفوع بهتر می‌شود، نفخ شكم، تغییر در شكل و قوام مدفوع می‌شود. در این دسته از بیماران اغلب علائم با استرس و مصرف موادغذایی خاص تشدید پیدا می‌كند.
از این‌رو به این بیماران توصیه می‌شود از محیط‌های تنش‌زا دوری كنند و از رژیم غذایی خاصی كه علائم عارضه سندرم روده تحریك‌پذیر را ایجاد می‌كند پرهیز كنند. خودداری از مصرف سیگار و الكل نیز در بهبود این عارضه بسیار مؤثر است. به آن دسته از بیمارانی كه درد شكم، اسهال و یبوست قابل توجه دارند، دارودرمانی توصیه می‌شود. نكته مهم درخصوص بیماران مبتلا به سندرم روده تحریك‌پذیر، رد شدن سایر بیماری‌هاست. در بسیاری از این افراد تنها انجام آزمایش توصیه شده توسط پزشك كفایت می‌كند اما در بعضی از بیماران انجام آزمایش‌های دیگری مثل تست كولونوسكوپی ضرورت می‌یابد. علاوه بر موارد ذكر شده، یبوست بدون علت مشخص، معمولاً از شكایت‌های آزاردهنده مزمن و شایع در میان گروه‌های سنی مختلف است. در افراد مسن، به دلیل كم‌تحركی یا رژیم غذایی نامناسب، ممكن است یبوست وجود داشته باشد بنابراین به این گروه سنی توصیه می‌شود از رژیم غذایی مناسب به همراه سبزی و میوه‌جات استفاده كنند و مایعات بیشتری بنوشند چرا كه این عادت‌های غذایی در بهبود علائم یبوست بسیار مؤثر است. باید توجه داشت بعضی از افراد نیز داروهایی مثل قرص‌های كلسیم، آهن و بعضی ویتامین‌ها به تشدید یبوست منجر خواهند شد، همچنین داروهای مربوط به فشار خون بالا نیز عارضه یبوست را ایجاد می‌كنند به همین دلیل تغییر نوع دارو در كاهش این اختلال مؤثر است. در میان جوانان نیز عارضه یبوست به عنوان عارضه‌ای شایع مطرح است كه اغلب ناشی از رژیم غذایی نامناسب، كم‌تحركی و در بعضی از افراد نیز بدون علت است. در این موارد رژیم غذایی مناسب و بعضی مواقع مصرف داروها كمك‌كننده خواهد بود. عارضه یبوست نیازمند تشخیص خاصی نیست اما ممكن است سالمندانی كه به تازگی دچار یبوست شده باشند به انجام كولونوسكوپی احتیاج پیدا كنند. در بسیاری از بیماران نیز بیماری‌های اختلال كاركرد تیروئید، اختلال كلسیم و یا دیابت از علل زمینه‌ای یبوست به حساب می‌آیند كه در این صورت رفع این بیماری‌ها و انجام آزمایش‌های لازم بسیار تأثیرگذار است. بیماری شایع دیگر درخصوص عارضه‌های گوارشی، مربوط به كبد است كه از آن با عنوان عارضه كبد چرب یاد می‌شود. در زندگی امروزی كه رژیم غذایی پرچرب، فست‌فود، كم‌تحركی و چاقی و افزایش وزن شایع شده است، عارضه كبد چرب بشدت روبه افزایش است به‌طوری كه در مطالعات كنترل نشده ایران، یك سوم بیماران چاق، دچار كبد چرب هستند و در صورتی كه این عارضه درمان و یا پیشگیری نشود، ممكن است با التهاب‌ كبد همراه باشد. در این حالت آنزیم‌های كبدی افزایش پیدا می‌كند و در صورت پیشگیری و درمان نشدن، اختلال كاركردی كبد طی سال‌های متمادی اتفاق می‌افتد. درمان اصلی این عارضه ورزش، كاهش وزن و استفاده از رژیم غذایی مناسب است و تحقیقات نشان داده، هیچ راه درمانی از این توصیه‌ها مؤثرتر نیست. فراموش نشود كه عارضه ریفلاكس، سوءهاضمه و سندرم روده تحریك‌پذیر مشكل عمده‌ای را برای فرد ایجاد نمی‌كند. در صورت پیشرفت تنها مزمن و آزاردهنده خواهند شد اما در صورت درمان نشدن عارضه كبد چرب، فرد مبتلا در آینده به اختلال كاركردی كبد دچار خواهد شد

نگارش در تاریخ سه شنبه پانزدهم شهریورماه سال 1390 توسط سید محمد رضا موسویان | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
صرع
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتون راجع به وبلاگمون چیه؟نویسندگان
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


خرید شارژ

ابزار وبمستر

عکس

تفریح و سرگرمی

دانلود

قالب وبلاگ

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا

مهرداد نصرتی ، نـیمروز

.

کد حدیث

کد حدیث

ساعت فلش

كد ساعت

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا

.

کد جمله های دکتر شریعتی

کد جمله های دکتر شریعتی


ابزار چت روم

چت روم
برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب


مترجم سایت

مترجم سایت

گالری عکس

فال حافظ

تعبیر خواب آنلاین

تعبیر خواب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

کد جست و جوی گوگل

پیج رنک گوگل

پیج رنکاستخاره آنلاین با قرآن کریم


دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس


آپلود عكس

آپلود عكس

فیلتر شكن
این وب را صفحه خانگی خود كنید
Pichak go Up